Czeka Cię egzamin na prawo jazdy? Ze stresu nie możesz spać i do tego jeszcze słyszałeś coś o podchwytliwych poleceniach wydawanych przez egzaminatorów? Dziś wyjaśniamy najczęstsze zadania — pułapki, z którymi zmierzyć się musi przyszły kandydat na kierowcę. 

Droga z pierwszeństwem przejazdu

Podczas egzaminu, musisz stosować się do poleceń wydawanych przez egzaminatora. Pamiętaj, że nie mogą one być niezgodne z prawem i obowiązującymi znakami drogowymi. Czasem zdarza jednak usłyszeć nieco podchwytliwe zadania. Jednym z nich może być np. 

”Proszę kontynuować jazdę zgodnie z pierwszeństwem jazdy”. W takim wypadku musisz być szczególnie czujny i pilnować znaków drogowych. Nie zawsze bowiem droga, którą jedziemy prosto, ma pierwszeństwo.

Kurs prawa jazdy Zabrze

Zagadkowe manewry

Kolejnym nieoczywistym poleceniem, które możesz usłyszeć, podczas egzaminu jest:  “Proszę skręcić w prawo na najbliższym możliwym skrzyżowaniu”.

Tutaj egzaminator sprawdzi Twoją czujność, znajomość znaków oraz umiejętność trzeźwego myślenia. Zadanie nie wymaga skręcenia w najbliższy zakręt, ale najbliższy możliwy.

Oznacza to, że należy wpierw upewnić się, czy nie ma tutaj np. zakazu skrętu, albo czy nie jest to droga jednokierunkowa itd. Często tego typu polecenia skutkują przerwaniem egzaminu, gdyż zdający machinalnie wykonuje polecenie egzaminatora, nie zwracając uwagi na znaki.

Skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną a skręt w lewo

To jedno z tych zadań, które często kończą się przerwaniem egzaminu. Czają się tutaj bowiem aż dwie pułapki.

Po pierwsze, aby skręcić  w lewo na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną, musisz najpierw ustąpić przejazdu wszystkim nadjeżdżającym z naprzeciwka. Jeśli tego nie zrobisz, egzamin zostanie przerwany ze względu na wymuszenie pierwszeństwa przejazdu. Wielu zdających jest tutaj bardzo skupionych i pilnuje, aby na pewno wszystkich przepuścić.

Zapominają niestety często o drugiej kwestii, jaką są światła. Gdy już wszystkich przepuścisz, upewnij się, czy aby na pewno masz jeszcze zielone światło. Przejazd na czerwonym niestety także powoduje natychmiastowe przerwanie egzaminu.

***

Jak widzisz, zadania te nie są niczym trudnym. Aby Twój egzamin zakończył się pozytywnie, pilnuj znaków i bądź maksymalnie skupiony na jeździe. Życzymy powodzenia!