Większość kursantów OSK chce jak najszybciej uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdem. Nie ma w tym nic dziwnego, mając prawo jazdy możemy legalnie i bezpiecznie korzystać z samochodu, np. jadąc na uczelnię czy do pracy.

Studentom z kolei często zależy na zdaniu egzaminów jeszcze podczas letniej przerwy. Ile dokładnie trwa kurs na prawo jazdy?

prawo jazdy zabrze

Zapisanie się do OSK

Każdy, kto chce zdawać egzaminy na prawo jazdy, musi posiadać Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). To indywidualny numer, którym jest się identyfikowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Aby uzyskać PKK należy przygotować następujące dokumenty:

  • wniosek
  • orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań
  • aktualne, kolorowe zdjęcia o określonych wymiarach
  • potwierdzenie adresu zameldowania

Czas zdobycia PKK jest kwestią indywidualną. To od nas samych zależy, jak szybko wyrobimy zdjęcia czy udamy się do lekarza na badania. 

Ile trwa kurs na prawo jazdy?

Każdy kursant już przy zapisywaniu się do wybranego Ośrodka Szkolenia Kierowców jest informowany o czasie trwania kursu. Na samym początku należy odbyć 30 godzin lekcyjnych wykładów, przygotowujących do zdania egzaminu teoretycznego. Pojedyncza lekcja trwa 45 minut. Niektóre placówki posiadają jednak w ofercie kursy przyspieszone, wieczorowe i weekendowe. Dlatego i w tym przypadku czas trwania części teoretycznej może się różnić. 

Po zakończeniu wykładów i zdaniu egzaminu wewnętrznego kursant rozpoczyna tzw. jazdy. Do wyrobienia jest 30 godzin jazd autem po placu oraz po mieście (pojedyncza jazda trwa 60 minut). To minimum, które musi zostać odbyte przez każdego kursanta zdającego na prawo jazdy kategorii B. W zależności od indywidualnych potrzeb można jednak dokupić godziny jazd po placu lub po mieście.

Oczekiwanie na egzamin państwowy i otrzymanie prawa jazdy

Także ukończenie części praktycznej kończy się egzaminem wewnętrznym. Po jego zdaniu OSK przesyła dokumenty kandydata do WORD-u. Wówczas można udać się do placówki WORD i zapisać na egzaminy. Po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego czeka się do 14 dni od momentu dokonania wpłaty na wydanie dokumentu przez Urząd Miasta lub Starostwo Powiatowe.

Zakładając, że dziennie będziemy odbywać 2 godziny jazd, jesteśmy w stanie otrzymać prawo jazdy w ciągu 2-3 miesięcy. Dokładne terminy zależą jednak od konkretnego OSK oraz liczby osób oczekujących na egzaminy państwowe.