Podstawowym celem szkoły jazdy jest nauka kursanta obsługi samochodu, przepisów ruchu drogowego oraz praktycznego używania auta. Musi odpowiednio przygotować nas do zdania egzaminu teoretycznego i praktycznego, ale również do bezpiecznego poruszania się pojazdem po drogach publicznych. Właśnie dlatego wybór musi być przemyślany. Cena nie gra tutaj większej roli, znacznie ważniejsze są inne aspekty.

Postaw na doświadczenie instruktorów

Wybór szkoły jazdy powinien opierać się przede wszystkim na doświadczeniu instruktorów jazdy. Tak naprawdę to właśnie oni stanowią gwarancję wszystkiego, czego się nauczymy – zarówno na placu, jak i na drogach publicznych. Efektem będzie nasz wynik egzaminu. Dużą zaletą jest wieloletnie doświadczenie instruktora, ponieważ będzie znał wszystkie szczegóły, na które zwraca uwagę egzaminator, posłuży praktycznymi radami oraz udzieli ważnych wskazówek. Jednocześnie mamy wówczas pewność, że jak mało kto zna przepisu ruchu drogowego. Zarówno w teorii, jak i w praktyce.

Pamiętajmy, że każdy człowiek jest inny. Podobnie każdy instruktor ma swój styl nauczania. Jeśli uznamy, że styl pracy danego instruktora nam nie pasuje (np. jest zbyt ekspresyjny), wystarczy poprosić o kogoś innego. Dobra szkoła jazdy nie będzie stwarzać problemu podczas takiej zmiany.

Statystyki zdawalności

W rzeczywistości zdarza się, że dobre szkoły jazdy mają nieco mniejszą zdawalność niż te nowe, o małym doświadczeniu. Zdawalność zależy w dużej mierze od egzaminatora, umiejętności kursanta oraz jego umiejętności radzenia sobie ze stresem. Mimo wszystko, wybierając szkołę jazdy warto zwrócić uwagę na próg zdawalności. Takie informacje można uzyskać w siedzibie WORD. 

Poznaj opinie znajomych

Nie ma bardziej rzetelnych źródeł informacji niż bliskie nam osoby, które na własnej skórze przekonały się o poziomie danych usług. Z pewnością znajdziemy wśród znajomych kogoś, kto odbył kurs jazdy w wybranej wstępnie przez nas szkole. Zapytajmy o poziom merytoryczny podczas zajęć teoretycznych, doświadczenie i podejście instruktora, terminowość odbywania zajęć oraz ostateczne przygotowanie do egzaminu. Jeśli nie znamy takich osób, opinii warto poszukać na internecie, np. w grupach społecznościowych. 

Zobacz plac manewrowy

Każda dobra szkoła jazdy dysponuje biurem, w którym trzymane są dokumenty kursantów, salą wykładową do odbywania zajęć teoretycznych oraz odpowiednio dostosowanym placem manewrowym, wyłączonym z ruchu innych pojazdów, niż te przeznaczone do nauki jazdy. Nawierzchnia placu powinna być utwardzona, a wszelkie odległości linii czy wielkości pól muszą mieć zachowane normy, identyczne jak na egzaminie. Dzięki temu w dniu egzaminu na placu nie zaskoczy nas nic, nabierzemy więc pewności siebie i odwagi przed wyjazdem na miasto. 

Czy cena kursu jest ważna?

Większość z nas w pierwszej kolejności zwraca uwagę na celę całego kursu. To naturalny odruch, który jednak nie ma pokrycia w rzeczywistości. Może się zdarzyć, że zaoszczędzimy na kursie, jednak nie zostaniemy odpowiednio przygotowani do egzaminu, przez co będziemy zmuszeni podchodzić do niego kilkukrotnie. Wiąże się to z dużym stresem i wydatkami.

Znacznie lepiej postawić na odpowiednie przygotowanie teoretyczne i praktyczne, nawet kosztem wyższej ceny kursu. W dniu egzaminu będziemy zadowoleni z takiego wyboru, ponieważ w trakcie właściwie prowadzonego szkolenia nabierzemy pewności siebie. Przekonanie, że jesteśmy wystarczająco przygotowani to połowa sukcesu!